Jdi na obsah Jdi na menu
 


Journey

31. 3. 2008

Journey

Sanfranciská kapela Journey byla zformována v roce 1973 santanovými bývalými členy, kytaristou Nealem Schonem (nar. 27. 2. 1954, San Mateo, California) a zpívajícím klávesistou Greggem Roliem. K nim se přidal basista Ross Valory (ex - Steve Miller Band), bubeník Prairie Prince (ex - Mothers of Invention) a doprovodný kytarista a zpěvák George Tickner. Na Silvestra, 31. prosince 1973 Journey živě debutovali před desetitisícem lidí v sanfranciském sále Winterland. V následujících dnech se pak představili stotisícovému davu na open festivalu na Hawai. V únoru 1974 nahradil odcházejícího Prince proslulý bubeník Aynsley Dunbar, který předtím doprovázel Johna Mayalla, Jeffa Becka, Lou Reeda, Davida Bowieho nebo Franka Zappu. Jejich první tři alba se nesla v duchu jazz-rocku a s latinskoamerickými prvky. V dubnu 1975 odešel Tickner. K mikrofonu si tehdy stoupl nový člen kapely Steve Perry (nar. 22. 1. 1953, Hanford, California) jemuž jen na krátkou chvíli konkuroval Robert Fleischman.

Čtvrté album "Infinity" s kapelou Journey nahrával producent Roy Thomas Baker. On ji také nasměroval k pompéznímu rocku. Deska měla úspěch, během jednoho roku se ji prodalo více než jeden milión kusů. Bubeníkovi Dunbarovi však tato nová orientace příliš neseděla a tak poté co byl svými spoluhráči přísně pokárán za neúnosně natahované koncertní sólo přestoupil ke skupině Jefferson Starship. Na jeho místě se usadil bicák Steve Smith. Koncem 70. let měla pětice Journey svůj první americký hit "Lovin', Touchin', Squeezin'" (# 16, USA; 1979). Před vydáním poměrně ceněného živého dvojalba" Captured" zaujal místo za klávesami Jonathan Cain. Jeho přítomnost v kapele byla velkým přínosem, protože Cain se podílel na nové tvorbě kapely.

Společně natočené album "Escape" jehož se dodnes prodalo více než 10 miliónů kopií se vyšvihlo na první příčku amerického žebříčku a do Top 10 z něj zamířily tři singly, "Who's Crying Now" (# 4, USA; # 1, GB; 1981), "Don't Stop Believin'" (# 9 USA; 1981) a "Open Arms" (# 2, USA; 1982). V osmdesátémdruhém natočil Perry s Kennym Logginsem singl "Don't Fight It". Tentýž i následující rok si Schon střihl dvě bokovky s Janem Hammerem, "Untold Passion" a "Here To Stay". Jen o něco méně úspěšné než "Escape" bylo i další skupinové elpíčko "Frontiers" se singlovými hity "Separate Ways" (# 8, USA; 1983) a "Faithfully" (# 12, USA; 1983). Kapela si pak dala krátký oddych, jenž Steve Perry vyplnil v roce 1984 úspěšným, dvakrát platinovým debutem "Street Talk" s hitem "Oh Sherrie" (# 3, USA; 1984). Do singlového žebříčku se v lednu 1985 dostal singl "Only the Young" (# 9, USA; 1985) natočený pro film Vision Quest. Pětice se v polovině osmdesátých let zredukovala na trio, Schon, Cain a Perry. V tomto složení, doplněném o hostující hudebníky , basistu Randy Jacksona, bubeníka Larrie Londina (Stevea Smithe), trojice Journey natočila album "Raised on Radio" jehož vydání podpořil singl "Be Good to Yourself" (# 9, USA; 1986). Pak se kapela odmlčela.

Schon a Cain v roce 1988 utvořili se zpěvákem Johnem Waitem skupinu Bad English, která na sebe upozornila hitem "When I See Your Smile". Perry se věnoval své sólové dráze. Bývalý spoluhráč bubeník Smith to zkusil ve skupině Vital Information a pak doprovázel Tinu Turner, Bryana Adamse a Mariah Carey. Smith se poté spojil s dalšími odpadlíky, Roliem a Valorym se kterými vytvořil formaci The Storm, jež roku 1991 nahrála debut "Eye of Storm". V listopadu 1991 se Schon, Perry a Cain znovu dali dohromady na vzpomínkovém koncertu pro promotéra Billa Grahama. V roce 1996 se Journey rozhodli pro re-union ve složení zpěv Steve Perry, kytara Neal Schon, bicí Steve Smith, klávesy Jonathan Cain a basa Ross Valory, ve kterém nahráli studiovku "Trial By Fire". Milionový prodej tohoto alba podpořil US Top 20 hit "When You Love a Woman". O rok později nahradil Smitha bubeník Deen Castronovo (ex - Bad English). Naplánované turné však nemohl absolvovat Steve Perry, který si na Havaji zranil koleno.

V roce 1998 nastoupil na místo Stevea Perryho americký zpěvák Steve Augeri (nar. 30. 1. 1959, Brooklyn, New York). V tomto složení byla pro soundtrack "Armageddon" nahrána i skladba "Remember Me". Skupina Journey se znovu sešla na počátku tohoto tisíciletí a s osvědčeným Augerim u mikrofonu natočila své 11-cté studiové album "Arrival". Jeho dubnové vydání kapela podpořila i americkým turné.

5. srpna 2002 byla vydána čtyřpísničková EP-deska "Red 13" kterou nahráli, zpěvák Steve Augeri, kytarista Neal Schon, klávesista Jonathan Cain, baskytarista Ross Valory a bubeník Deen Castronovo.

V létě 2003 se Jouney vydali na turné nazvané "Rockin' the Arena" společně se Styx a REO Speedwagon. V roce 2004 Journey získali svoji 'hvězdu' na hollywoodském chodníku slávy.

Během února a března 2005 natočili Američané v kalifornském městě Sausalito, album "Generations", které vyšlo 29. srpna 2005. Deska navazuje na starší počiny Journey a na rozdíl od posledních alb kapely obsahuje méně popu a více rocku a soulu.  Songy z velké většiny napsal zpěvák Steve Augeri, o produkci se postaral starý známý Kevin Elson, jež v minulosti stál mimo jiné za úspěchem desky "Escape". Nástupce dřívějšího frontmana Perryho se o mikrofon podělil se všemi čtyřmi zbývajícími členy kapely. 25. června 2005 kapela vyrazila na turné ve městě Irvine v Kalifornii.

Journey nakopli společně s Def Leppard 22. srpna 2006 v Phoenixu třetí část jejich velmi úspěšného amerického turné, na kterém se střídali v úloze headlinera. Journey dosud prodali přes 75 milionu alb, což z nich činí 29. nejprodávanější kapelu všech dob.

19. prosince 2006 byl na místo nového zpěváka americké skupiny Journey oficiálně jmenován Jeff Scott Soto! Ukončil tak osmileté působení Steveho Augeriho, který pro své onemocnění odpadl uprostřed amerického turné s rovnocenně vystupujícími Def Leppard 23. června 2006. Jeff Scott Soto se poprvé objevil v řadách Journey 7. července 2006 na koncertu v Bristow. Ohlasy na jeho vystoupení byly natolik výtečné, že nakonec vedlo k tomu, že se Jeff stal po Augeri a prvním vokalistovi Journey, kterým byl Steve Perry, novým frontmanem kapely.

Kytarista Neal Schon, basista Ross Valory, klávesista Jonathan Cain, bubeník Deen Castronovo a zpěvák Jeff Scott Soto plánovali, že během roku 2007 natočí nové studiové album. V roce 2007 hodlali Journey vyjet na britské a evropské turné a také se účastnit několika letních US festivalů. Nakonec však ze všech plánů sešlo. V první polovině roku 2007 bez jakéhokoliv vysvětlení z Journey odešel 'muž u mikrofonu' Jeff Scott Soto.

Novým zpěvákem Journey je od prosince 2007 Arnel Pineda. Dosud byl frontmanem filipínské rockové kapely Zoo, která na počátku tohoto roku debutovala s albem "Zoology". Kapela Zoo se vedle vlastní tvorby stala populární hlavně svými vystoupeními a coververzemi známých rockových skladeb, zvláště pak od Journey. Právě díky tomu si nového zpěváka na YouTube všiml kytarista Journey Neal Schon.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

skvěle napsáno

(Hana, 14. 2. 2012 10:29)

díky za info--skvěle napsáno!!!