Jdi na obsah Jdi na menu
 


Osbourne Ozzy

31. 3. 2008

Osbourne Ozzy

 

Ozzy Osbourne (vl. jménem John Michael Osbourne; nar. 3. 12. 1948, Aston, Birmingham) v lednu 1969 založil s kytaristou Tonym Iommim, baskytaristou Geezerem Butlerem a bubeníkem Billem Wardem skupinu Black Sabbath, jejíž  alba "Paranoid" a "Master of Reality" se stala nezapomenutelnou součástí rockové historie.

V květnu 1979 byl Ozzy Osbourne pro svoji alkoholovou a drogovou závislost vyhozen. Ve třiceti letech se z něj stal těžký alkoholik, zmítaný vlnami fobií a depresí, neschopný rozlišovat realitu od fikce.

V roce 1979 "Madman" podepsal smlouvu s Jet Records. Jeho manažerkou se stala dcera šéfa této společnosti a Ozzyho budoucí žena Sharon. Po prodělání léčebné kůry se Ozzy přestěhoval do Spojených států, kde založil vlastní skupinu Ozzy Osbourne's Blizzard of Ozz. Společně s kytaristou Randy Rhoadsem (ex - Quiet Riot), basákem Bobem Daisleym (ex - Rainbow), klávesistou Donem Aireym (ex - Rainbow) a bubeníkem Lee Kerslakem (ex - Uriah Heep) natočil úspěšné debutové album "Blizzard of Ozz". Po koncertním turné na kterém hrál klávesista Bridgewater došlo k změně sestavy. S novým basistou Rudym Sarzem a bicákem Tommym Aldridgem vzniklo druhé album "Speak of the Devil". Ozzy dokázal kolem své osoby rozvířit patřičný rozruch, k jeho proslulým úletům patří historka z koncertu v Des Moines, kde jen tak z hecu ukousl hlavu netopýrovi, kterého mu nějaký fanoušek hodil na pódium. Poté musel být podroben bolestivému očkování proti vzteklině. Podobné ztřeštěnosti vyváděli i ostatní členové jeho doprovodu. Jedna z nich se však 19. března 1982, během probíhajícího turné Blizzard of Ozz, stala osudnou pro celou slibně se rozvíjející kapelu . Řidič "tour-busu" v ten den všem nabídl při zastávce na Floridě zpestření v podobě letu sportovním letadlem. Jedna z největších opor "šílencova" týmu, rtuťovitý kytarista Randy Rhoads společně s Ozzyho garderobiérkou vzápětí doplatili na nemyslnou řidičovu aero-exhibici. Všichni tři po zřícení letadélka zahynuli při jeho explozi. Americké turné bylo dokončeno narychlo povolaným kytaristou Berniem Tormem (ex - Gillan), kterého později vystřídal Brad Gillis (ex - Nightranger).

4. července 1982 se Ozzy oženil se svoji manažerkou Sharon. Protože byl novopečený ženáč smluvně vázán na vydání živého dvojalba, vystoupil Ozzy s formací Blizzard of Ozz 26. a 27. září téhož roku v newyorském Ritz Clubu. Tak vzniklo nevalné koncertní dvojalbum "Speak of the Devil", vydané i pod podobným názvem "Talk of the Devil", jež s naposledy přijatým kytaristou Bradem Gillisem přineslo staré skladby Black Sabbath. Podzimním turné Ozzy & Blizard of Ozz odehráli s novým basistou Petem Wayem, který v té době opustil UFO a za klávesami se opět ocitl Don Airey. V té době Osbourneova manželka Sharon pomohla svému choti pryč od otcovy firmy. Don Arden se nikdy nesmířil s její svatbou s "Madmanem" a tak Sharon podepsala novou smlouvu s labelem Epic. Ještě na sklonku neobvykle rušného roku 1982 odešli z Ozzyho doprovodné kapely Gillis s Wayem. Na jejich fleky nastoupili, americký kytarista Jakey Lou Williams, známý pod pseudonymem Jake E. Lee a basák Don Costa, který však vzápětí dostal padáka a byl nahrazen staronovým Bobem Daisleyem. Po vydání alba "Bark at the Moon" Ozzy zahajoval celosvětové turné s bicmenem Carminem Appicem, kterého po jeho vyhazovu opět plně nahradil dřívější Tommy Aldridge.

13. července 1985, na americké části charitativního Live Aid, se Ozzy spojil se svými bývalými kumpány s nimiž v původní sestavě Black Sabbath promarnil šanci na důstojný comeback. V závěru první poloviny osmdesátých let se Ozzy Osbourne zhroutil a poté co mu manželka Sharon dala na vybranou, buďto ona s dětmi, nebo drogy a chlast, se podrobil v proslulém sanatoriu Betty Fordové odvykací abstinenční kůře. Vyléčený Ozzy zformoval na počátku druhé půle 80. let novou sestavu v níž vedle osvědčeného kytaristy Jake E. Leea stanuli, basák Phil Soussan, bubeník Randy Castillo a hostující klávesista Mike Moran. Pětice natočila velice dobré album "The Ultimate Sin" jehož titulní skladba i píseň "Killer of Giants" vyjadřují Ozzyho vítězství nad démonem alkoholem. V roce 1987 vyšlo koncertní dvojalbum "Tribute" jehož materiál vznikl v roce 1981, kdy byl členem Ozzyho týmu tragicky zahynulý kytarista Randy Rhoads. Veškerý výtěžek z tohoto posmrtného živáku byl věnován na charitativní účely. Poté co v květnu téhož roku překvapivě odešel Jake E. Lee, byl na jeho místo přijat teprve jednadvacetiletý kytarista Zakk Wylde z New Jersey, který vyhrál nad stovkami ostatních kytaristů přihlášených do konkurzu. Po natočení elpíčka "No Rest for the Wicked" se k Ozzymu v roce 1988 přidal jeho dřívější spoluhráč z Black Sabbath, baskytarista Geezer Butler. Po jednom ze svých zvlášť brutálních řešení manželských konfliktů byl Ozzy, který Sharon vyhrožoval vraždou dokonce i uvězněn. Na konci osmé dekády se Ozzy účastnil mírového hudebního festivalu v Moskvě. V listopadu 1991 spatřila světlo světa řadovka "No More Tears" a o čtyři roky později studiovka "Ozzmosis", při jejíž vzniku Ozzymu vypomohl baskytarista Geezer Butler, kytarista Zakk Wylde, bubeník Deen Castronovo a klávesisté Rick Wakeman, Michael Beinhorn.

V létě 1997 došlo ke kýženému znovuobnovení legendárních Black Sabbath v původní sestavě. Po osmnácti letech tak čtveřice v čele s Osbournem opět začala koncertovat v legendární sestavě ze sedmdesátých let. 9. června 1998 poctila tato téměř základní sestava (místo bubeníka Billa Warda nastoupil Vinnie Appice) svým koncertem i Prahu. Koncem roku zakládající čtveřice spolu s dlouholetým klávesistou Geoffem Nicholsem vydala své první oficiální živé album "Reunion", které bylo téměř celé natočené 5. prosince 1997 v rodném Birminghamu. Kapela Black Sabbath chtěla ve znovu obnovené sestavě natočit studiové album. Z tohoto již započatého projektu nakonec sešlo kvůli špatným vzájemným vztahům znovu oživené čtveřice.

Ozzy Osbourne vydal 15. října 2001 studiové album "Down to Earth". Na desce se podíleli, Zakk Wylde na kytaru, bývalý člen Suicidal Tendencies Robert Trujillo na basu a Michael Bordin ze zaniklých Faith No More na bicí. Prvním singlem se stala skladba "Gets Me Through".

Ozzy Osbourne za svoji dosavadní kariéru dokázal prodat více než 70 miliónů svých alb a jen do roku 2001 uspořádat šest vlastních metalových festivalů nazvaných Ozzfest na kterých se sešlo přes dva milióny diváků. 30. května 2002 se na pražském Strahově představil již sedmý ročník putovního OzzFestu. Vedle Ozzy Osbournea vystoupili na tomto "zkráceném" festivalu art-metaloví Tool, američtí Slayer, němečtí Meliun a Američané Royal Playboy Cartel.

Pětapadesátiletý madman Ozzy Osbourne se vážně zranil ve své terénní čtyřkolce, když se večer 8. prosince 2003 proháněl po vlastním panství v Buckinghamshire v jižní Anglii. Nezvládl řízení a zranil se tak nešťastně, že si zlomil klíční kost, osm levých žeber a krční obratel! Operační tým z Wexham Park Hospital musel nejdříve srovnat klíční kost, jež bránila hlavní tepně v prokrvování rockerovy levé ruky. Při vší smůle si Osbourne svoji divokou jízdou přivodil ještě krvácení do plic.

Kníže temnot - Ozzy Osbourne vydal 21. března 2005 čtyřcédečkový box "Prince of Darkness", obsahující dvaapadesát skladeb. Ohlédnutí za čtvrtstoletím šílencovy sólové kariéry je prošpikováno peckami z repertoáru jeho mateřské kapely Black Sabbath a také coververzemi od Beatles, King Crimson, Roling Stones, Buffalo Springfield a dalších interpretů.

29. června 2005 'Madman' vystoupil se svými legendárními sabbatovskými parťáky - Tommym Iommim, Geezerem Butlerem a Billem Wardem v T-Mobile Aréně v Holešovicích.

'Šílenec' chystá také koncepční dílko o kontroverzním ruském politikovi a mágovi Rasputinovi, které by se po svém vydání na CD mělo převést do divadelní podoby a hrát na Broadwayi.

Ozzy Osbourne vyjede 27. května v Moskvě na světové turné, které 26. června 2007 koncertně zasáhne také pražskou Sazka Arénu. Publikum mu bude zahřívat smečka Black Label Society, vedená kytaristou Zakkem Wyldem a také američtí nu-metaloví pionýři Korn.

Ozzy Osbourne vydal v 21. května 2007 sólové album "Black Rain". První singl "I Don't Want to Stop" měl premiéru 13. dubna. Song "Not Going Away" popsal časopis Rolling Stone jako ohnivé dílo se zlověstnými riffy, které má na svědomí Zakk Wylde. Další na albu zařazená skladba "Lay Your World On Me" byla inspirována nádorovým onemocněním Ozzyho manželky i jeho manažera.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář