Jdi na obsah Jdi na menu
 


Uriah Heep

31. 3. 2008

 

Uriah Heep

 

Anglická pětice Uriah Heep byla založena v roce 1969 v Birminghamu. Tehdy si kvintet Spice změnil název podle lstivého úředníka Uriáše Heepa z Dickensova románu David Copperfield. Debutové album "...Very 'eavy … Very 'umble" bylo vydáno v únoru 1970 a kromě Davida, Micka a Kena se při jeho nahrávání podíleli i spoluzakladatelé, baskytarista Paul Newton s bubeníkem Alexem Napierem (na dvou skladbách bubnoval Nigel Ollie Olsson). Od svého vzniku skupina prodělala několik personálních změn. Nejslavnější sestavu tvořili od února 1972 do února 1975 zpěvák David Byron (nar. 29. 1. 1947; Epping, Essex), kytarista Mick Box (nar. 8. 6. 1947; Walthamstow, Londýn), hráč na klávesové nástroje Ken Hensley (nar. 24. 8. 1945; Londýn), bubeník Lee Kerslake a baskytarista Gary Thain (nar. 15. 5. 1948; Wellington, Nový Zéland). Pětice Uriah Heep skládala svá alba s důrazem na melodii. Od jiných skupin se Uriáši odlišovali především několikanásobně vrstvenými vokály a také téměř neustálou hrou na klávesové nástroje. Kromě Byrona byl dalším klíčovým hudebníkem zejména skládající klávesák Ken Hensley. Kapela při návrzích některých obalů alb spolupracovala s proslulým kreslířem Rogerem Deanem. Na druhém albu "Salisbury" byla v unplugged podobě nahrána dnes proslulá skladba "Lady in Black", zpívaná Kenem Hensleyem, ale také odvážná sedmnáctiminutová kompozice "Salisbury" s doprovázejícím 22 členným orchestrem. Po dalších ceněných albech "Look at Yourself" a "Demons & Wizards" začal Ken Hensley obohacovat sound kapely i o moogův syntezátor. Výbornou atmosféru celosvětového turné zachytilo dvojalbum "Live" (1973). Téhož roku vyšlo i skvostné LP "Sweet Freedom". Pak v kapele začalo docházet ke stále se zvětšujícím rozporům, které byly společně s alkoholem a drogami příčinou horšího alba "Wonderworld".

V únoru 1975 odešel alkoholem a tvrdými drogami zruinovaný basák Gary Thain, který během koncertní šňůry utrpěl elektrický šok, spadl z jeviště v Dallasu (zemřel na předávkování 8. 12.1975). Na jeho místo v březnu 1975 nastoupil baskytarista John Wetton (ex - King Crimson, Roxy Music), který se však podílel jen na albech "Return to Fantasy" a "High & Mighty". 25. 6. 1976 utrpěla kapela fiasko na vystoupení ve španělském Bilbau, kde podnapilý Byron zapomínal text a častoval publikum urážkami.
David Byron, dostal vyhazov v srpnu 1976 a společně s ním odešel i John Wetton. Kromě tří sólových alb Byron po svém nuceném odchodu vydal po jedné desce s vlastními kapelami Rough Diamond - "Rough Diamond" (1977) a Byron Band - "On the Rock" (1982). Díky stále požívaným drogám a alkoholu u Byrona později propukla latentní epilepsie, přidala se roztroušená skleróza a také operace žaludku. Odpoledne 28. 2. 1985 byl David Byron nalezen mrtev ve svém bytě v Berkshire.

Místo Byrona a Wettona přišel v roce 1976 do kapely nový zpěvák John Lawton (ex - Lucifer's Friend) a baskytarista Trevor Bolder. Po natočení trojice alb "Firefly", "Innocent Victim" a "Fallen Angel", na nějaký čas nahradil Kerslakea bicák Chris Slade a k mikrofonu si v listopadu 1979 stoupl Walesan John Sloman (ex - Lone Star). Po natočení jediného alba "Conquest" jej nahradil nový vokalista Peter Goalby (ex - Trapeze). Vedle zakládajícího Boxe a ostříleného Kerslakea se v sestavě Uriášů objevil i nový klávesista John Sinclair a basák Bob Daisley. V tomto složení bylo v roce 1982 nahráno poměrně solidní album "Abominog". Po dalších personálních změnách se sestava stabilizovala až po listopadu 1985 po odchodu zpěváka Petera Goalbyho.

V září 1986 ke kapele nastoupil zpěvák Bernie Shaw a pětice pak setrvala v obsazení Mick Box, Lee Kerslake, Trevor Bolder, Bernie Shaw a klávesista Phil Lanzon. Tato pětice se v roce 1998 podílela na poměrně dobré desce "Sonic Origami". Album "Acoustically Driven" bylo natočeno v divadle Mermaid v Londýně v listopadu 2000. Deska obsahuje šestnáct unplugged verzí dřívějších hitů kapely natočených za doprovodu smyčcového kvarteta a dívčího tria. Jako host vystoupil i Ian Anderson z Jethro Tull. DVD verze tohoto počinu zachycuje celkem patnáct písní. "Electrically Driven" vzniklo 23. března 2001 v londýnské Astorii.

Z bývalých i současných členů věhlasných kapel Deep Purple, Uriah Heep a Black Sabbath, plus vokalisty méně známé formace Cold Chisel, vznikla britsko-americko-australská skupina Living Loud. Pětice se dala dohromady v červnu 2003, tehdy ještě pod pracovním názvem The Rage. Ve floridském nahrávacím studiu se onoho léta potkal kytarista Steve Morse s uznávaným australským rockovým zpěvákem Jimmym Barnesem. K oběma se přidala rytmická sekce, kterou utvořil baskytarista Bob Daisley (právě dokončil s Lordem nahrávání alba pod hlavičkou tříčlenného projektu The Hoochie Coochie Men) a bubeník Lee Kerslake. Zpočátku to vypadalo, že pátým do počtu bude hráč na klávesové nástroje Jon Lord, ještě před započetím nahrávacích frekvencí ho však nahradil jeho 'párplovský' nástupce Don Airey. Legendy, jež figurovaly nebo figurují u Ozzy Osbournea, Yngwiea Malmsteena, Garyho Moorea a kapel Deep Purple, Uriah Heep, Black Sabbath, Rainbow, Whitesnake, Kansas, Dio, Dixie Dregs či Judas Priest, daly za pouhých patnáct dní dohromady celou desku "Relentless", jež vyjde koncem března 2004 (v Česku asi až v květnu). Album je z větší poloviny poskládáno z coververzí skladeb, které v letech 1980 až 1981 vytvořil Ozzy Osbourne se svoji doprovodnou kapelou Blizzard of Ozz. V šesti případech tak v nové úpravě zazní staré pecky. Tři z nich - "Mr. Crowley", "I Don't Know" , "Crazy Train" - jsou vybrány z alba "Blizzard of Ozz" a další trojici - "Over the Mountain", "Flying High Again" a "Tonight" - tvoří skladby z fošny "Diary of a Madman". Formace Living Loud se autorsky podílí na pěti vlastních písních. Již v únoru 2004 se do éteru dostala první z nich, singlová ochutnávka pojmenovaná "In the Name of God".

'Uriáši' vystoupili 21. února 2004 v rámci turné k novému CD a DVD "Magic Night" ve sportovní hale Novesta ve Zlíně a 25. května 2004 koncertovali v Duhové aréně v Pardubicích.

Bubeník Lee Kerslake na počátku roku 2007 oznámil, že se cítí vyčerpán rockovým životem a cestováním po světě a proto u kapely končí. Náhradou za něj je jeden z velmi vyhledávaných britských bubeníků Russell Gilbrook, který hrával např. s Tonym Iommim a Van Morrisonem. První živé vystoupení v nové sestavě kapela odehrála 14. dubna 2007 na Katinkulta Festivalu ve Finsku.

"Wake the Sleeper", je název dlouho připravovaného 21. alba kapely Uriah Heep, první studiovky po deseti letech, která je již nahrána s novým bubeníkem Russellem Gilbrookem. Deska vyjde v 2. června 2008.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Test, just a test

(Malcolmvox, 3. 2. 2022 3:35)

Hello. And Bye.

BLog

(Amycus, 24. 8. 2009 6:15)

čau máš pěknej blog blog navštiv můj www.metalmania1.blog.cz rád si s tebou vyměním ikonku pokud nemáš tak se koukni do rubriky publikace a tam to najdeš.